با تغذیه مناسب خطر ابتلا به ام اس را کاهش دهید.

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه

با تغذیه مناسب خطر ابتلا به ام اس را کاهش دهید.

غذا خوردن سالم، مواد غذایی مغذی بخش مهمی از بهبود  و  مدیریت علائم مولتیپل اسکلروزیس (MS) است. در ام اس، سیستم ایمنی بدن  با حمله به سیستم عصبی مرکزی، مسدود کردن و یا قطع سیگنال های عصبی باعث علائم زیرمیشود :

  • خستگی
  • بی حسی
  • مشکلات حرکتی
  • اختلال عملکرد مثانه و روده
  • مشکلات بینایی

رژیم غذایی یک ابزار مهم برای بهبودی و یا بد تر شدن وضعیت این بیماری است.

هیچ رژیمی برای ام اس معجزه گر نیست:

با توجه به انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس (NMSS)، هیچ رژیم غذایی به تنهایی نمیتواند در درمان یا عدم درمان موثر باشد .

در ام اس  چون نشانه ها به طور معمول میآیند و میروند، اندازه گیری اثربخشی یک رژیم غذایی دشوار است. با این حال، متخصص ام اس نشان می دهد که رژیم غذایی کم چرب و پر فیبر شبیه به رژیم  توصیه شده توسط انجمن سرطان آمریکا و انجمن قلب آمریکا می تواند در افراد مبتلا به ام اس نیز مفید باشد.

پرش از چربی های اشباع:

پزشک روی سوانک رژیم غذایی کم چرب خود را برای ام اس  در سال ۱۹۴۸ معرفی و ادعا کرد که چربی های اشباع در محصولات حیوانی و روغن های گرمسیری باعث بدتر شدن نشانه های ام اس میشوند.

و بطور کلی کاهش مصرف چربی های اشباع شده را به کمتر از ۱۵ گرم در روز را برای حفظ سلامتی مفید دانست و آن را گامی برای رسیدن و حفظ سلامتی دانست. با این حال، همه چربی ها  نباید از رژیم غذایی حذف شوند، به عنوان مثال حفظ سطوح کافی از ویتامین D ممکن است اثر حفاظتی در ام اس داشته باشد ک غذاهایی که دارای ویتامین  هستندD عبارتند از ماهی های چرب (مثل سالمون، ماهی تن و ماهی خال مخالی) و همچنین جگر گاو، پنیر و زرده تخم مرغ.

گذر از لبنیات پر چرب:

تجزیه و تحلیل ها موفق به نشان دادن ارتباط بین مصرف لبنیات پرچرب و توسعه MS. ام اس شده اند.تحقیقات نشان داده است که مصرف لبنیات پرچرب باعث افزلیش حساسیت و عود ام اس شده است . شیر کم چرب، پنیر، ماست، و دیگر محصولات لبنی کم چرب محافظ دیگری هستند  که ممکن سلامت کلی را در ام اس بهبود بخشند.

ترک نوشیدنی های  رژیمی

نوشیدنی با آسپارتام، کافئین و الکل می تواند مثانه را تحریک کند. با توجه به دستورالعمل های تغذیه ای از NMSS، بهتر است که اگر شما دچار علائم MS مربوط به مثانه هستید از این نوشیدنی ها صرف نظر کنید. اما شما لازم نیست که در مورد آسپارتام در بیماری ام اس احساس نگرانی کنید.

در مورد گلوتن چه میدانید؟

یک مطالعه ی منتشر شده در BMC Neurology گزارش داد که بیماران و افرادی با سابقه خانوادگی ام اس بیشتر از سایرافراد درمعرض ابتلا به عدم تحمل گلوتن هستند.  . اما این به آن معنا نیست که همه بیماران مبتلا به ام اس باید دارای رژیم فاقد گلوتن باشند. تصمیم به تغییر یک رژیم غذایی فاقد گلوتن، که حذف همه مواد غذایی گندم، چاودار، جو و تریتیکاله را شامل میشود  باید بر اساس بررسی موردی در افراد انجام شود. این نوع رژیم در تشخیص زودهنگام و درمان عدم تحمل گلوتن برای بیماران مبتلا به ام اس توصیه می شود.

میوه به جای قندهای تصفیه شده

هیچ شواهد علمی نشان نمی دهد که قندهای تصفیه شده با عود ام اس در ارتباط است. با این حال، گذشتن از قندهای ساده و شیرینی جات به کنترل وزن و در نتیجه مدیریت ام اس کمک میکند. قندها و غذاهای پرکالری می توانند باعث اضافه وزن شوند ، واین  وزن اضافی می تواند خستگی ناشی از ام اس را افزایش دهد. اضافه وزن نیز ممکن است باعث مشکلات حرکاتی شود و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را نیز افزایش می دهد. گذشتن  از کیک تولد خوب است، اما به طور کلی بهتر است میوه ها را به عنوان میان وعده و  دسر را انتخاب نمایید. میوه های با فیبر بالا به درمان یبوست که یکی از علایم ام اس نیز هست کمک میکنند.

خوب غذا بخورید، احساس خوب داشته باشید ، طولانی زندگی کنید

MS یک بیماری مادام العمر با چالش های منحصر به فرد است که ممکن است در طول زمان تغییر کند، اما بیشتر افراد مبتلا به ام اس  راه برای مدیریت نشانه های آن و بهبود وضعیت  زندگی خود را پیدا کرده اند. بیماری قلبی و سرطان  در افراد مبتلا به ام اس بیشتر از افراد معمولی از علل عمده مرگ و میر است. نیازی به اتخاذ یک رژیم غذایی سفت و سخت و یا به شدت محدود برای افراد مبتلا به ام اس نیست. بشقاب  خود را با خوشمزه و کم چرب، غذاهای با فیبر بالاپر کنید که هم  انرژی شما را فراهم می کند و هم باعث حفاظت در برابر مشکلات سلامتی و اضافه وزن میشود.

منبع : drsalamat.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست