menusearch
fatimahospital.ir

توصیه‌هایی برای بهبود عملکرد تیروئید

صفحه اصلی

جستجو
۱۳۹۶/۶/۲۵ شنبه
(0)
(0)
توصیه‌هایی برای بهبود عملکرد تیروئید
توصیه‌هایی برای بهبود عملکرد تیروئید
یک رژیم غذایی سالم می‌تواند اختلالات تیروئیدی را تا حد زیادی برطرف نماید. تا جایی که ممکن است از غذاهای ارگانیک استفاده کنید و از مصرف خوراکی‌های غیر طبیعی و شیمیایی خودداری نمایید. عملکرد غده تیروئید به مواد غیرطبیعی شیمیایی بسیار حساس است و زمانی که چنین موادی در غذا، هوا و آب کاهش پیدا کنند فعالیت بهتری را ارائه می‌دهد.
تا جایی که برایتان امکان دارد از غذاهای ارگانیک تغذیه کنید و همچنین توجه نمایید که در چه رستوران هایی غذا می‌خورید و از چه فروشگاه هایی خرید می‌کنید.

از غذاهای فرآوری شده سرشار از چربی، غذاهای سرخ شده و غذاهایی که در آنها به شدت از نمک و ادویه جات استفاده شده پرهیز کنید. غذای سبک و متنوع بخورید. در ادامه قوانینی می‌اید که با اجرای‌ آنها به بهبود سلامت تیروئید خود کمک می‌کنید:
1- مقدار فیبر دریافتی از غذای خود را بالا برده و کالری غذایتان را کاهش دهید

از برنامه غذایی استفاده کنید که فیبر بالایی داشته باشد. چنین برنامه ای حاوی میوه، سبزیجات، لوبیاها، دانه ها و جوانه ها است. غذاهای سرشار از فیبر مانند آلو سیاه و آب آلو به حرکت روده کمک شایان توجه‌ای می‌کنند. حرکت کافی و سالم روده بسیار مهم است. اگر حرکت روده کند باشد، مواد سمی در مسیر گوارشی انباشته شده و عوارض ناگواری به همراه دارند.


2- از گوشت و لبنیات برنامه غذایی خود کم کنید

از گوشت و لبنیات کمتر استفاده کنید. بسیاری از مواد شیمیایی که برای تیروئید مضر است، در چربی گوشت و محصولات لبنی متمرکز شده اند. هرچه گوشت و لبنیات کمتری مصرف کنید بدن نیز این مواد مختل کننده تعادل هورمون های تیروئید را کمتر دریافت می‌کند.

زمانی که می‌خواهید گوشت بخورید بهتر است مقدار وعده را نصف کنید و در هر وعده میزان مصرف را پایین بیاورید.

3- غذای ساده و طبیعی بخورید

افرادی که مشکل تیروئیدی دارند، باید تا جایی که ممکن است از غذاهایی استفاده کنند که زیاد فراوری نشده باشند. بنابراین از فروشگاه هایی خریداری کنید که غذای طبیعی ارائه می‌دهند. پروتئین‌ های حیوانی از مواردی هستند که ایجاد مشکل می‌کنند، می‌توانید منابع پروتئین غیر حیوانی از جمله زیتون، آجیل ها و دانه ها را جایگزین پروتئین حیوانی کنید.


4- از روغن های مفید استفاده کنید

بر خلاف روغن های گیاهی هیدروژنه شده که در بسیاری از غذاهای فرآوری شده موجود است، روغن های خوب نیز داریم. از روغن های هیدروژنه به شدت پرهیز کنید چون می‌توانند روند سوخت و ساز بدن را دچار مشکل کنند.


5- به طور متناوب آجیل بخورید

برای کسانی که دچار نوسانات شدید قند خون به علت مشکلات متابولیک هستند، هر چند ساعت خوردن کمی آجیل به آن‌ها کمک می‌کند قند خونشان متعادل باقی بماند.


6- برچسب غذاهای بسته بندی شده را به دقت بخوانید

اگر نمی‌توانید بسیاری از موارد نوشته شده روی برچسب را بخوانید، توصیه می‌کنیم از آن محصول استفاده نکنید. مواد نگهدارنده ای که برای افزیش تاریخ انقضای این محصولات به کار می‌رود می‌توانند بدن را گیج کرده و باعث اختلال در سوخت و ساز بدن شوند.


7- هیچ گاه وعده صبحانه را جا نیندازید

توصیه می‌شود در فواصل منظم غذا بخورید، حتی اگر میان وعده‌ای کوچک باشد. بعد از یک شب خوابیدن، بدن به انرژی نیاز دارد. برای بسیاری از کسانی که مشکل تیروئیدی دارند، خوردن وعده‌های کوچک در طول روز به جای وعده‌های بزرگ بهترین فایده را برای سوخت و ساز بدن دارند.


8- تا جایی که می‌توانید کافئین، تنباکو، الکل و شکر را حذف کنید

از کافئین، تنباکو، الکل و شکر پرهیز کنید چون این مواد برای افرادی که مشکلات تیروئیدی دارند ایجاد مشکلات متابولیکی می‌کند. بعد از نوشیدن قهوه تاثیر کافئین آن کم شده و به قهوه و قند بیشتری نیاز پیدا می‌کنید. دمنوش ها بدون نیاز به کافئین، می‌توانند حالتان را بهتر کنند.

شکلات یکی دیگر از مواردی است که ممکن است با بدنتان دوست نباشد. شکلات حاوی زانتاین است که عملکردش شبیه به کافئین است. تحقیقات پزشکی، تا به حال حقایق مربوط به فواید روانی که برای آن ذکر می‌شود را ثابت نکرده اند.

الکل نه تنها برای مبتلایان به مشکلات تیروئید ضرر دارد، بلکه برای همه بد است. الکل در کبد پردازش شده و موجب افزایش فشار می‌شود.

تا جایی که ممکن است، از شکر در پخت و پزها استفاده نکنید. زیرا به مرور قوه چشایی زبانتان، به شیرینی کمتر کرده و قند کمتری مصرف می‌کنید.


9- مواد شیمیایی را از غذایتان حذف کنید

میوه و سبزیجاتی برایتان خوب است که آفت کش های زیادی به آن‌ها اضافه نشده باشد.


10- از شیرین کننده های مصنوعی پرهیز کنید

بسیاری تصور می‌کنند استفاده از این نوع محصولات جایگزین مناسبی برای قند است اما در واقع این مواد باعث اختلال در سوخت و ساز بدن می‌شوند. بسیاری از بیماران تیروئیدی با کنار گذاشتن شیرین کننده‌های مصنوعی حالشان خیلی بهتر می‌شود.


11- گیتروژن ها را از حذف کنید

برخی از غذاها حاوی گیتروژن هستند و می‌توانند تاثیر بدی روی عملکرد تیروئید داشته باشند. چنین غذاهایی را باید خوب بپزید و مقدار کمی از آنها را بخورید و یا به کلی از آنها پرهیز کنید. سویا، سبزیجات چلیپایی مانند بروکلی، کلم پیچ از جمله این غذا‌ها حساب می‌شوند.

12- به محرک ها دست رد بزنید
امکان دارد از محرک ها استفاده نمایید اما ما حتی محرک های طبیعی و مواردی که توصیه می‌شوند را نیز مناسب نمی‌دانیم. گیاهانی مانند فلفل، گوارا، و گوتو کلا که در بسیاری از نوشیدنی های انرژی زا موجود است ممکن است باعث افزایش موقت سرعت سوخت و ساز بدن شوند اما در نهایت روی غدد و دیگر ارگان ها تاثیر خوبی نشان ندارند.